Dvojjazyčné vzdělávání

Z historie dvojjazyčného vzdělávání a kritéria přijetí

Dvojjazyčnému vzdělávání se v Prima školce věnujeme od září 2013, kdy jsme otevřeli třídu, ve které je vzdělávací program dětem zprostředkován na bilingvní úrovni, tzn. ve dvou jazycích, českém a anglickém. Jazyky jsou uplatňovány ve zcela vyvážené rovině.

Do této třídy jsou zařazovány děti dle zájmu rodičů, na základě podané přihlášky, kterou lze stáhnout v záložce "dokumenty".
Termín zápisu do bilingvní třídy je vždy uveřejněn na stránkách školy, zpravidla probíhá v měsíci březnu. 

Kritéria přijetí dítěte do bilingvní třídy:

  • podání písemné přihlášky zákonným zástupcem,
  • věk dítěte,
  • komunikační dovednosti,
  • úroveň řečového projevu, případně četnost řečových vad,
  • úroveň sluchové analýzy dítěte.

Přednostně jsou do této třídy přijímány děti v posledním roce předškolní docházky.

Metodické postupy a školní vzdělávací program v česko - anglické třídě

V prostředí této třídy děti hravou a nenásilnou formou, tj. prostřednictvím písní, básní, při hrách a ostatních prožitkových činnostech vstřebávají nové pojmy a fráze v anglickém jazyce, a to v průběhu celého dopoledne i odpoledne. Učí se věci kolem sebe nejen pojmenovávat, ale od postupného osvojování konkrétních názvů /např. zmrzlina/ začínají připojovat vlastnosti /velká zmrzlina/ a dostávají se od vyjadřování postojů a schopností /mám rád zmrzlinu,/ ke složitějším výrazovým prostředkům. Chápou slyšenou řeč v obsahových souvislostech. Následně samy užívají získanou slovní zásobu v praxi.

Veškerá plánovaná pedagogická činnost se odehrává v souladu se školním vzdělávacím programem školy a je přizpůsobena chápání a vnímání dětí předškolního věku.

Všechny činnosti respektují 4 základní fáze učení:

  1. slyším, vidím, chci to říct,
  2. opakuji a automatizuji,
  3. reaguji,
  4. mluvím.

Skupinu třídy tvoří velmi malý počet dětí /15 - 18/, což umožňuje učiteli individuální přístup a dětem téměř nepřetržitou komunikaci v anglickém jazyce. Týdenní program je rozdělen do tzv. českých a anglických dní, ve kterých probíhá výuka v příslušném jazyce. Každý den je přítomen pedagog, se kterým děti komunikují v dané řeči. Kromě dvou dopoledních výukových bloků prostupuje cizí jazyk celým dnem, neboť děti užívají konverzační fráze téměř neustále /při stravování, oblékání, hygieně, volné hře/ a pedagog na ně hovoří v angličtině.

Předškolní věk je jedinečné období, kdy si dítě může osvojit i cizí řeč naprosto přirozenou cestou, podobně jako mateřštinu a další dovednosti. Později se jazyk učí daleko složitějším způsobem. Proto filozofií Prima školky je nabídnout dětem tento intenzivní dvojjazyčný program, aby se pro ně stala dovednost komunikace v cizím jazyce jedním z pilířů dalšího vzdělávání, a tím jim usnadnil cestu k dalšímu seberozvoji.

 

Dokumenty ke stažení





Zájemcům o vánoční focení v Prima školce fotografkou Kristýnou Královou připomínáme termín focení v pátek 15.listopadu. Děti se staršími sourozenci se fotografují v čase 7.00 - 7.30 hodin. Dostavte se...
V pátek 1.listopadu čeká děti ze třídy Smajlíků a Bodlínků návštěva hranické moštárny, kde zpracujeme poslední jablka nasbíraná v sadu. 
Milí rodiče, pro omluvení případné nepřítomnosti svého dítěte využívejte telefonní číslo do Prima školky /774 646 010/. Na omluvenky zaslané třídním e-mailem nemůže být brán zřetel.  Jsme rádi,...
Hranická plovárna je již v technické kondici. Tudíž můžeme se zpožděním, kvůli velké vodě, zahájit podzimní kurz plavecké školičky. První lekce proběhne ve čtvrtek 24.října v čase od 10.00 do 11.00 hodin. Přihlášené...
16.října v 15.30 hodin se můžete těšit na zajímavé úkoly, pouštění draků, opékání špekáčků a na výtvarnou dílnu. Drakiádu organizují paní učitelky pro děti ze Světlušek a Pulečků. Těšíme se na vás.
Milí rodiče, dětí z Bodlínků a Smajlíků, zveme vás na zábavné odpoledne s environmentálními úkoly o lese a jeho obyvatelích, které se uskuteční v arboretu Střední lesnické školy ve čtvrtek 24.října...

Všechny aktuality


Prostředí, které děti motivuje

Prima školka je zapojena v těchto projektech

EU